DOPINGA VĒSTURE

Dopinga vēsture

No senseniem laikiem, cilvēkiem paticis sports. Kādā brīdī sports kļuva par sacensību, un tika veidoti turnīri un sporta spēles. Sacentās draugi, sacentās kaimiņi. Sacentās ciemi, pilsētas, valstis. Kļuva nozīmīgi- stiprākie, ātrākie, labākie sportisti un sporta sasniegumi. Lepošanās ar sportiskiem sasniegumiem- kļuva par rituāli, kļuva par kultu.  
Jau tajos laikos, sportisti manīja, ka daudz un dažādi produkti- dod lielāku spēku, rada izturību vai vismaz- noņem sāpes. Pirmais dopings, ir zināms jau antīkās Grieķijas olimpisko spēļu laikā, kad kā stimuls- tika lietoti alkohola sajaukumi, halucigēnās sēnes vai strihnīns. Daudzu tautu vēsturē, dopingam tika izmantoti dabas radītie produkti - kāda koka lapas, kaktusu sula, dažādu psihomotoru stimulantu saturošu augu vai sēņu lietošana. 
19.gadsimta vidū, dopings bija pilnībā legāls. To, protams- neviens nelietoja atklāti, un nebija noteiktas normas, bet ir zināmas tajā laikā populārākās vielas, ko lietoja lai uzlabotu savus sportiskos sasniegumus: alkohols, kokaīns, strihnīns, kofeīns un nitroglicerīns. Par šo preparātu kaitīgumu ne toreiz, ne vēlāk neviens nerunā. Daudzi no šiem preparātiem, noņemot sāpes, vai diskomfortu- stimulē organismu pārcilvēcīgai darbībai, kas nav organismam pieņemama/izturama, arī īsā laika periodā. Bet zināšanu par to vēl nav. Klīst tikai baumas un ziņas, par kādu- kārtējo mirušo sportistu, bet nāk nākamais, un tas aizmirstas.
Dopinga vielu sintēzei arī ir vēsturiski fakti:
1887. gads – pirmo reizi sintezē amfetamīnu.
1937. gads – atklāj, ka amfetamīns ir spēcīgs CNS stimulators – sākas masveidīga tā lietošana sportā.
1939. gads – sintezē testosteronu.
1945. sākas testosterona un steroīdu ēra sportā. Līdz sešdesmitajiem gadiem galvenokārt smagatlētikā. Vēlāk citos sporta veidos.
1950.-60. gadi – ziņojumi par steroīdu lietošanu PSRS sieviešu vieglatlētikās izlasē.
1960. gadu vidus – sākas asins dopinga pielietošana.
1960. gadu beigas varētu saukt par sākumu “zinātniskai pieejai” dopinga lietošanā. Jaunatklājumi farmācijā un medicīnā tiek pielietoti sportistu snieguma uzlabošanai. Parādās- asins dopings, anaboliskie steroīdi, efedrīns, diurētiķi.
1981. gads – rekombinantais cilvēka augšanas hormons.                                         
1983. gads – rekombinantais eritropoetīns.
1997 .gads – gēnu dopings.